На сьогоднішній день майже кожен 35-й українець має онкологічне захворювання. Під час пандемії коронавірусу кількість онкохворих зросла. Про це стало відомо не тому, що люди почали частіше звертатися до лікарів із скаргами на здоров'я, а тому, що вони почали масово робити КТ легень, на якому лікарі виявляють ознаки раку.
Про щеплення від COVID-19, перебіг хвороби серед онкохворих та вплив променевої терапії на лікування від "ковіду", розповів заступник директора з лікувально-координаційної роботи Національного інституту раку Олександр Іванович Яцина.
Чи потрібно онкохворим людям щепитися проти COVID-19?
За всіма світовими гайдлайнами, які ми маємо нині, пацієнти з онкологією та люди віком 65 і більше років входять до групи високого ризику. Ось чому в Австралії, Сполучених Штатах Америки, Великій Британії та країнах Європи людей з такими супутніми захворюваннями, як рак, рекомендовано вакцинувати проти COVID-19 в першу чергу.
За словами Олександра Яцини, онкохворі повинні вакцинуватись одразу, як тільки буде можливість. Адже у пацієнтів з ослабленим імунітетом SARS-CoV-2 може викликати більше ускладнень, ніж у здорових людей. Також рекомендовано імунізуватися всім, хто доглядає за онкохворими: родичам, близьким та медичному персоналу.
Лікування онкологічного хворого - це процес, який може затягнутись на роки. І COVID-19 здатний значно погіршити стан пацієнта, негативно вплинути на саме лікування та одужання.
Чи можна вакцинуватися під час хіміо – чи променевої терапії?
В пріоритеті вакцинація тих онкохворих, які планують почати лікування або нещодавно його пройшли (понад 6 місяців), окрім пацієнтів на гормональній терапії.
Натомість на активному хіміотерапевтичному лікуванні очікується ослаблена імунна відповідь.
Протипоказанням до вакцинації онкохворих вважається перебування на курсі інтенсивної цитотоксичної терапії, алогенна або аутогенна трансплантація, трансплантація стовбурових клітин. У цих випадках рекомендовано відтермінувати щеплення на 3 місяці.
Чи можна вакцинуватися пацієнтам під час таргетної терапії?
Згідно з даними NCCN (Національна онкологічна мережа США) імуносупресивна та таргетна терапія можуть знизити імунну відповідь на вакцинацію. Краще зачекати, доки імуносупресивна терапія не буде знижена та/або вирішити питання про імунізацію на основі імунофенотипування Т-клітинного та В-клітинного імунітету.
Чи може вакцинація спричинити рецидив чи збільшити пухлину?
Доступні мРНК-вакцини не містять живих вірусів і не становлять безпосереднього ризику для пацієнтів з ослабленим імунітетом. Вакцинація ніяк не може вплинути на рецидив чи збільшення пухлини, адже ці процеси не пов’язані між собою.
За яких видів раку не можна вакцинуватися?
Ще раз наголошую: рішення про вакцинацію онкохворий має узгодити зі своїм лікарем. Інколи щеплення можуть відкласти через можливі побічні реакції на вакцину, зокрема лихоманку. Це небажаний стан напередодні оперативного лікування.
Але за всіма рекомендаціями немає протипоказань до вакцинації з огляду на вид онкопроцесу.
Втручання вакцини в ДНК людини
Лікар-онколог спростував два міфи, які активно поширюються в суспільстві:
- вакцина спричиняє захворювання. Насправді ви не можете заразитись COVID-19 або іншою інфекцією внаслідок вакцинування!
- вакцина втручається в ДНК людини. Це неправда!
РНК-вакцини жодним чином не взаємодіють із ДНК людини, а мРНК ніколи не потрапить в ядро клітини, де міститься наша ДНК. Механізм дії вакцини на основі мРНК - це використання невеликого шматочка генетичного коду коронавірусу, щоб навчити імунну систему виробляти білок, який запускає імунну реакцію у випадках зараження самим коронавірусом.
Перебіг COVID-19 серед онкохворих
Статистика свідчить, що пацієнти з онкологією хворіють частіше. Таке трапляється, якщо вони не бережуть себе. Онкопацієнти - люди з ослабленим імунітетом, тому дуже сприйнятливі до будь-яких хвороб. Отже вони більше ризикують інфікуватися коронавірусом, а наслідки можуть бути вкрай негативними.
"По-перше, ми всі повинні розуміти, що навіть вакцинована людина має дбати про засоби індивідуального захисту: носити маску, мити руки і тримати соціальну дистанцію. По-друге, щоб вакцина «запрацювала», потрібен час. Імунна відповідь формується приблизно за два тижні", - зазначив Олександр Яцина.
Нагадаємо, Доктор Комаровський розповів, коли в Україні з'являться нові ліки від COVID-19.