Today.ua

В Україні провели трансплантацію органів померлого чоловіка відразу чотирьом людям: подробиці

В Україні днями була проведена трансплантація органів від однієї людини відразу чотирьом людям. Донором став чоловік, який помер від обширного інсульту. Чотирьом пацієнтам дісталися серце, печінка і по одній нирці померлого.

Про ці чотири, унікальні для України, операції, розповіли в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера". Всі чотири операції з трансплантації органів були проведені в Запоріжжі. Саме там помер безнадійний пацієнт.

Пересадка серця тривала сім годин

Пересадкою серця керував особисто директор Інституту серця Борис Тодуров, під керівництвом якого зробили вже не одну трансплантацію органів в Україні.

"За минулий рік 10 разів таке було. Час збору не перевищує 15 хвилин. Сьогодні 25 збиралися. Це важкий пацієнт, у нього була змінена аорта, поміняний клапан. Після такої операції робити пересадку дуже складно. Дай Бог, щоб усе вийшло", - поділився Тодуров своїми переживаннями ще під час польоту спецрейсу з Києва в Запоріжжя.

Він також додав, що на лікарях лежить величезний тягар відповідальності. Адже для важких пацієнтів вони - остання надія, і зневірені люди довіряють їм беззастережно. Три години - рівно стільки і не більше відводить медицина для того, щоб приступити до пересадки донорського серця. Чим більше цей проміжок між вилученням серця у мертвого пацієнта і початком пересадки живому, тим менше шансів на успіх. Тому в трансплантації органів кожна хвилина має ціну життя. Тодуров особисто керував операцією з пересадки серця, яка тривала 7 годин.

"Мабуть, це була найважча пересадка з усіх 10 останніх", - зізнався доктор вже після того, як усе було зроблено.

Але при цьому він також зазначив, що операцію вдалося провести навіть краще, ніж прогнозували самі медики.

Чиї життя були врятовані

Нове серце дісталося 37-річному Олександру. Печінку пересадили 46-річному Владиславу. 32-річний Олексій і 42-річний Володимир отримали по новій нирці.

Величезну роль у порятунку людей зіграла санітарна авіація

У МВС оголосили про відродження санавіації. Переоцінити цей факт неможливо. Адже в багатьох випадках саме оперативність дій є одним з вирішальних чинників порятунку життя. Так, Олександра з пересадженим серцем терміново літаком доставили в Інститут серця у Києві. Там він буде проходити відновлення після операції. Практично вся ця, без перебільшення, доленосна доба зайняла час із 21:30 15 березня до 16:42 16 березня. Без літака усе було б набагато довше, та й, мабуть, безглуздо.

У відомстві Авакова анонсували відродження санавіації в Україні. Уже з квітня цього року вертольоти МВС з бригадами медиків будуть цілодобово чергувати у Львові і Києві. А потім, поступово повітряна авіація охопить всю територію України. Загалом, санітарний флот буде складатися з 55 вертольотів Airbus.

В Україні з 1 січня вже можна дати згоду на донорство органів

Завдяки прийнятому новому закону, з 1 січня кожен повнолітній українець тепер може дати прижиттєву згоду на донорство органів в разі його смерті.

"Людина, яка досягла повноліття, може написати заяву і їй поставлять позначку або в паспорті, або в правах, про те, що вона за життя дала згоду на вилучення своїх органів", - пояснив Борис Тодуров.

Така згода могло би врятувати десятки, якщо не сотні, людей, які з останніх сил борються за життя. За словами доктора Тодурова, в Україні щорічно трансплантації органів потребують близько 5 тисяч людей.

За словами заступника міністра МВС Антона Геращенка, незабаром таку заяву можна буде знайти і заповнити за допомогою мобільного додатку "Дія".

Нагадаємо, в Україні вже незабаром може почати працювати програма трансплантації органів. У минулому році планувалося, що це може статися з 2022 року. Однак усе впирається в гроші.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ