В Україні скасовують паперові паспорти: які проблеми приховують у собі ID-картки

Автор: Марченко Любов

В Україні паперові паспорти відходять в минуле. Добровільний обмін "папірців" на носії цифрової інформації змінився добровільно-примусовим. Таким чином, в Україні буде залишатись дедалі менше громадян, які матимуть паперові паспорти. Однак ID-картки, які прийдуть їм на заміну, теж мають свої вади.

В Україні скасовують паперові паспорти: які проблеми приховують у собі ID-картки - today.ua

Яким чином буде відбуватися заміна паспортів

Крім того, що всім 16-річним українцям перший паспорт вже видають у вигляді ID-картки, будуть обмінювати паспорти і тим громадянам, які все ще користуються паперовими документами. Заміна передбачена в 25-річному і в 45-річному віці. Тобто тоді, коли в паспорт за законом потрібно вклеювати нове фото. Однак нове фото вже не будуть вклеювати, а просто видадуть замість паперового е-паспорт (ID-карту).

Паперовий паспорт також буде підлягати обов'язковій заміні, незалежно від віку, в разі зміни імені або прізвища, втрати документів, псування паспорта та інших причин, коли потрібно його обмінювати.

Чому вирішили вводити ID-карти в обов'язковому порядку

Фахівці називають дві основні причини. В обох немає ніякого "подвійного дна" - просто так склалися обставини.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

НБУ оголосив про масове закриття банківских відділень

Як накопичити заощадження за мінімальної зарплати: лайфхак для українців

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Перша причина - відсутність нових заготовок під паперові паспорти. Невеликий запас "папірців" ще є, проте він мізерно малий.

"Ні паспортів-книжечок, їх не буде, їх не випускатимуть. Є тільки залишки. За даними Державної міграційної служби, обладнання, яке випускає їх, вивели з експлуатації рік чи півтора тому", - розповів нардеп- "слуга" з профільного комітету Ігор Фріс.

В Україні скасовують паперові паспорти: які проблеми приховують у собі ID-картки Друга причина - масове використання паперових паспортів злочинцями на окупованих територіях України. Багато людей залишали свої будинки похапцем, хтось навіть не встиг або забув взяти документи. Всі ці паспорти зараз опинилися на руках у шахраїв, які провертають по ним свої афери. Щоб це припинити, потрібно анулювати ті паспорти.

Що не так з ID-картами

ID-карти, якими замінять звичайні паперові паспорти, вельми вигідні в застосуванні. Маленький шматочок пластика, в якому записані всі основні дані про людину, замінює собою цілу книжечку. Та й цей шматочок пластику можна не носити з собою. Досить мати в своєму смартфоні додаток "Дія", щоби користуватися паспортом онлайн.

Однак проблема такого паспорта в тому, що ваші дані записані на чіпі один раз і назавжди, його не переписують. Тобто, якщо ви змінили прізвище, зовнішність або навіть стать вже після того, як отримали ID-карту, то в ній усі ці зміни не будуть відображені. А отже, вам доведеться все ж обзавестися ще купою необхідних паперових документів і носити ці папірці при собі.

"Навіть нотаріуси не мають доступу до єдиного демографічного реєстру, в якому вказана інформація, що змінюється. Коли видається картка, то на чіп записуються первинні дані, і він не підлягає перезапису", - говорить Фріс.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Коли особи, які здійснюють державні функції, отримають доступ до єдиного демографічного реєстру, тоді проблема буде вирішена, каже нардеп. Але для цього потрібно прийняти відповідний закон. А поки його немає, то "маемо те, что маемо".

Нагадаємо, деякі громадяни скаржаться, що банки видають на їхні імена кредити третім особам за реквізитами їхніх паперових паспортів. Так, наприклад, сталося з одним із клієнтів ПриватБанку.