В Україні назріває масштабна техногенна катастрофа: можуть постраждати сотні тисяч людей

Автор: Марченко Любов

В Україні назріває масштабна техногенна катастрофа, яка може забрати чимало людських життів і призвести до тяжких наслідків для сотень тисяч тих, хто залишиться в живих. Йдеться про ракетне паливо, яке зберігається на території заводу Південмаш.

В Україні назріває масштабна техногенна катастрофа: можуть постраждати сотні тисяч людей - today.ua

Про цю проблему написав генеральний директор Південмашу Сергій Войт. Він розіслав копії свого листа в космічне агентство, міністерство промисловості і мерію Дніпра, адже підприємство знаходиться на території цього міста. Лист Сергія Войта опублікувала адвокат Юлія Сегеда.

Зараз на зберіганні у Південмашу знаходиться 95 тонн цього палива - гептилу. Водночас, щоб отруїти людину досить 1 мікрограма цієї речовини, розчиненого в літрі води. А якщо розгерметизується 40-тонна цистерна з таким паливом, то це може забрати чимало життів і завдати тяжкі наслідки сотням тисяч людей.

З огляду на велику небезпеку для всього живого, таке паливо має зберігатися з дотриманням суворих запобіжних заходів. І природно, все це вимагає чималих капіталовкладень. Щорічні витрати підприємства на зберігання цього палива становлять близько 20 мільйонів гривень. Однак уже декілька років підприємство не отримує з бюджету ані копійки на ці цілі, нагадує директор. В Україні назріває масштабна техногенна катастрофа: можуть постраждати сотні тисяч людейВ Україні назріває масштабна техногенна катастрофа: можуть постраждати сотні тисяч людей Південмаш не отримав на зберігання гептилу нізвідки ні копійки в нинішньому році, і, судячи з проекту бюджету на 2022 рік, не отримає і в наступному.

Популярні зараз

Нафтогаз зробив заяву про підвищення тарифу на газ в Україні

Україна може отримати новітню систему ПРО THAAD, яка збиває все

У блузці кольору ультрамарин: Олена Зеленська привітала дітей з Днем святого Миколая

США можуть передати Україні новітні безпілотники MQ-9B

Директор також нагадує: ще в 2018 році Кабміном була узгоджена програма з утилізації рідкого ракетного палива. Однак грошей для її реалізації також не дали.

При цьому сам Південмаш вже давно не процвітає, як у ті давні часи, коли він був флагманом з виробництва ракетно-космічної техніки. Підприємству часто нічим виплачувати навіть зарплату своїм працівникам. А тут ще потрібно знаходити гроші для зберігання гептилу.

Чим небезпечний гептил?

Гептил - дуже небезпечний канцероген. Потрапляючи в організм, він вражає всі його системи: шкірні покриви, імунну систему, серцево-судинну, лімфатичну, нервову системи, шлунково-кишковий тракт і печінку. Він також призводить до безпліддя і є причиною вроджених вад.

На вигляд, це безбарвна або трохи жовтувата рідина із характерним запахом аміаку. Іще він трохи нагадує запах риби. Для людини вкрай небезпечний як контакт із самою рідиною, так і вдихання парів гептилу. Уже при першому контакті з ним виникає нудота, блювота, подразнення очей і дихальних шляхів, порушення нервової системи, можлива втрата свідомості. Потрапляючи в грунт або воду, гептил проникає і в рослини, і в тварин, які їх їдять, і потім в організм людини. Щоб убити людину, досить 1 мікрограма гептилу на літр води.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Таким чином, те, що зберігається на Південмаші, можна порівняти хіба що з арсеналом ядерних боєголовок. І краще не думати про те, що станеться з мільйонним містом і навколишнім населенням, якщо раптом трапиться розгерметизація ємкостей з гептилом. Другого "чорнобиля" Україна може не пережити.

Тим часом, в самому Чорнобилі хочуть здавати в оренду занедбані приміщення. Влада каже, що вони придатні для виробничих цілей і, особливо, для розвитку "зеленої енергетики".