Мобілізація обмежено придатних громадян у воєнний період – звичайне і цілком законне явище. Із трьох категорій громадян, які визнані непридатними до військової служби у мирний час, під час війни не підлягає мобілізації лише одна. Дві інші можуть послужити батьківщині у важкий час.
Деталі мобілізації обмежено придатних українців, яких у народі ще називають "білобілетниками", розповіли у ТСН.
Громадяни, які свого часу були визнані обмежено придатними до військової служби, та у мирний період не служили в армії, у воєнний час можуть підлягати мобілізації. Однак це правило поширюється не на всіх. Все залежить від ступеня непридатності того чи іншого "білобілетника". А цей ступінь, у свою чергу, визначає Воєнно-лікарська комісія (ВЛК).
Отже, залежно від стану здоров'я людини розрізняють три ступені непридатності до військової служби:
Популярні зараз
У США заявили, що Україні потрібно посилити мобілізацію чоловіків
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
- "Обмежено придатний до військової служби";
- "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
- "Непридатний до військової служби, знятий з військового обліку".
Дві перші категорії можуть бути призвані на військову службу в умовах воєнного часу. І лише третя категорія означає списання "начисто". Таку людину не залучають до захисту країни.
Де не можуть і де можуть служити громадяни, визнані обмежено придатними до військової служби?
Особи, які визнані лікарською комісією обмежено придатними до військової служби, не можуть служити у високомобільних десантних військах, у плавскладі, у морській піхоті та на спецспорудах. Зате вони можуть стати в нагоді в підрозділах забезпечення, військкоматах, установах, організаціях і навчальних закладах.
Чи можуть випустити громадян із обмеженою придатністю за кордон під час війни?
Усім чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено залишати Україну під час дії воєнного стану. При цьому деякі усе ж мають таке право. Зокрема, право на виїзд за кордон мають такі громадяни:
- які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- за якими є висновок військово-лікарської комісії про непридатність та зняття з військового обліку.
Тобто, крім чоловіків, які отримали відстрочку від призову з тих чи інших причин, можуть випустити за кордон лише тих, хто повністю непридатний до військової служби і знятий з військового обліку. А чоловіки, які визнані обмежено придатними до служби в армії, не мають права залишати межі країни у воєнний час.
Нагадаємо, радник глави Офісу президента Олексій Арестович вважає, що після 24 травня в Україні необхідно провести диференційовану мобілізацію. Армію треба поповнювати мотивованими професіоналами, а не випадковими людьми, переконаний політик.