Українцям розповіли, що їм вигідніше оформити за кордоном: тимчасовий захист чи статус біженця

Автор: Марченко Любов

Вимушено опинившись за кордоном, багато наших співгромадян почуваються розгубленими. Люди не знають, куди звернутися, і в якому статусі їм зручніше перебувати, поки вони знаходяться за кордоном. За кордоном можна отримати статус біженця або тимчасовий захист. Юристи допомагають розібратися в тому, який статус буде зручнішим для наших співвітчизників.

Українцям розповіли, що їм вигідніше оформити за кордоном: тимчасовий захист чи статус біженця - today.ua

Як з'ясувалося, тим, хто не планує надовго залишатися за кордоном і хоче повернутись в Україну після закінчення війни, зручніше буде оформити тимчасовий захист. Статус біженця отримати важче. Та й процедура ця доволі тривала, протягом якої біженець буде позбавлений багатьох елементарних прав.

Фактично для людей, які опинилися за кордоном, є три варіанти статусів: тимчасовий захист, статус біженця і статус туриста. Третій, звичайно, виглядає найбільш привабливо навіть за назвою, проте його собі можуть дозволити лише ті, хто і в Україні жив як турист – не обтяжуючи себе зайвою працею і при цьому маючи гроші.

Статус туриста передбачає таке:

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

  • перебування у країнах ЄС протягом 90 днів;
  • власне забезпечення;
  • відсутність права на працевлаштування.

Загалом, для простої людини, не обтяженої великими заощадженнями, прожити три місяці без роботи і без сторонньої допомоги зовсім неможливо. Тому залишимо статус туриста для тих, хто може ним скористатися і допомоги не потребує. Для більшості наших співгромадян прийнятні лише два статуси: статус біженця або тимчасовий захист.

Українцям розповіли, що їм вигідніше оформити за кордоном: тимчасовий захист чи статус біженця

Тимчасовий захист передбачає такі можливості:

  • право на проживання в країні, в якій ви опинилися, протягом 1 року. Термін може бути двічі автоматично подовжений на 6 місяців, якщо не зникнуть причини надання такого захисту, однак максимальний термін продовження становитиме 1 рік. Тобто сумарно термін дії цього статусу не перевищує двох років. Тимчасовий захист буде припинено одразу після завершення війни в Україні;
  • доступ до житла;
  • право на медичну та соціальну допомогу;
  • доступ до освіти дітям і підліткам;
  • доступ до праці, яку можна отримати одразу з моменту звернення за отриманням захисту.

Статус біженця дає такі гарантії:

  • право безстрокового проживання на території держави. Припинення війни в Україні не буде автоматичною підставою для позбавлення такого статусу;
  • гарантію житла (як правило, це спальне місце у центрі для біженців);
  • безкоштовне харчування;
  • медичну допомогу (вона обмежена: весь пакет, доступний звичайним громадянам, не надається);
  • безкоштовний проїзд у громадському транспорті.

При цьому людям, які претендують на набуття статусу біженця, слід пам'ятати, що поки що триває розгляд їхньої заяви (зазвичай це становить близько 6 місяців), вони не зможуть ніде працевлаштуватися. Причому, навіть якщо досі вони жили і працювали в цій державі.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже, у чому різниця між тимчасовим захистом і статусом біженця?

  • Тимчасовий захист українці можуть отримати у будь-якій державі Євросоюзу, окрім Данії. А статус біженця можливий лише в тій державі, в яку ви одразу потрапили, тікаючи зі своєї країни. Тобто виходить, що українці можуть набути статусу біженця лише у суміжних країнах, з якими мають спільні кордони.
  • Особи, які претендують на тимчасовий захист, можуть отримати роботу одразу після того, як звернулися за статусом. А біженці не мають права на роботу протягом 6 місяців, доки розглядатимуть питання про їхній статус.
  • Українці, які отримали право на тимчасовий захист, можуть вільно переїжджати з однієї країни ЄС до іншої протягом 90 днів, тоді як претендентам на статус біженця заборонено залишати країну перебування протягом півроку.
  • Поки не буде ухвалено рішення щодо набуття статусу біженця, біженець залишатиметься без паспорта (його вилучають). У той же час особа, яка отримала тимчасовий захист, буде зі своїми документами.
  • При цьому тимчасовий захист не є категорією міжнародного права, а лише терміновим заходом для захисту людей, які біжать із зони військового конфлікту. А статус біженця дає право людині на міжнародний захист, однак його можна отримати лише після тривалої процедури.

Таким чином, якщо ви не маєте наміру після війни затримуватися за кордоном і націлені на повернення до рідної країни, то статус біженця вам не потрібен. Краще скористатися правом на тимчасовий захист, отримати роботу і допомагати тим, хто залишився в Україні.

Нагадаємо, українським біженцям у Польщі розповіли, як отримати фінансову допомогу.

Головне