Жовтень - місяць, коли в Україні можуть ще стояти теплі, майже літні дні, а може й випасти сніг. Зазвичай до цього місяця з городів вже зібраний урожай, прибрані рослинні залишки, і землю готують до зимового сну. Однак город у жовтні може ще стати і місцем активної закладки насіння та посадкового матеріалу під урожай майбутнього року.
Жовтень - ідеальний місяць для підзимової посадки цибулі і часнику, а також для сівби моркви і буряка.
Посадка цибулі і часнику
Грядки з часником і цибулею, закладені на городі в жовтні, дадуть відмінний урожай цих культур наступного літа. Причому така озима посадка дає кращу схожість і кращу акліматизацію рослини до весняного перепаду температур. До того ж, урожай з таких грядок ви зможете зібрати на місяць раніше, ніж із тих, які будуть висаджені навесні наступного року. Загалом, до часу збору врожаю полуниці вже можна буде хвалитися перед сусідами великими дозріли цибулинами.
Для посадки цибулі і часнику більше підходить перша половина жовтня. Тому затягувати з процесом не варто, і можна присвятити цьому захоплюючому заняттю найближчі вихідні.
Відстань між борозенками як для однієї культури, так і для іншої, рекомендують близько 20 сантиметрів. А відстань в ряду між двома цибулинами або часточками часнику - близько 10 сантиметрів.
Чим більше зубчики часнику або цибулинки, тим більше потрібно заглибити їх у землю. Однак у цій справі головне - не перестаратися. Шийка цибулинок повинна знаходитися на 1,5-2 см нижче від рівня грунту.
Зверху варто посипати грядки перегноєм. Це врятує висаджений матеріал від вимерзання під час сильних морозів.
Посів моркви і буряка
Насіння моркви і буряка краще брати для осінньої сівби дражовані. Їх добре видно на тлі темного грунту. Завдяки цьому можна не сіяти купою, а варіювати відстань між насінням - так, щоби навесні, коли вони зійдуть, навіть не знадобилося їх проріджувати.
Під посів моркви на заздалегідь скопаній грядці нарізають борозенки на відстані 15-20 сантиметрів одна від одної. Глибина борозенок для цієї культури повинна бути не більше 2-3 сантиментів.
Як для посіву моркви, таки для посіву буряка потрібно вибирати ранньостиглі сорти із хорошою холодостійкістю.
До речі, якщо для моркви крайній термін посіву - жовтень, то буряк можна сіяти ще і в листопаді і навіть у грудні, якщо землю не скував мороз. Практично до температури -5 градусів можна займатися сівбою цієї культури.
При цьому важливо пам'ятати, що насіння буряка для озимого посіву повинне бути сухим. Сухим його закладають у грунт, засипають землею, злегка утрамбовують і мульчують. Городники також рекомендують поверх усього цього накрити грядки тирсою, опалим листям або ще якимось зігріваючим матеріалом.
А навесні, як тільки сніг розтане, покривний матеріал потрібно зняти, і вже незабаром посіви дадуть дружні сходи.
Нагадаємо, синоптики прогнозують вже в кінці жовтня нинішнього року перший сніг і заморозки.