Today.ua

Як зменшити вміст нітратів у сезонних овочах, і чому вони небезпечні

Свіжі молоді овочі, які рясно з'являються на прилавках навесні, милують око соковитою зеленню і ваблять зарядитися свіжою порцією вітамінів. Та, як правило, тепличні овочі багаті не лише на вітаміни, вони також нерідко рясніють нітратами. Нітрати, немов радіація: зовні себе не проявляють ніяк, але шкода від них для організму - колосальна.

Чим небезпечні нітрати

"Нітрати - це органічні солі азотної кислоти, які всмоктуються корінням рослин із грунту і є біологічно необхідними для їхньої життєдіяльності речовинами", - говорить підручник з агрономії.

Тобто, рослина без нітратів не може ніяк. Ну, а оскільки ми їмо рослини, то і ми мимоволі поглинаємо ці самі нітрати. Тому шкоди нашому організму можуть завдати не власне нітрати, а їхня концентрація. Природно, що в перегодованих мінеральними добривами ранніх рослинах їх міститься чимало. В організмі людини нітрати перетворюються в нітрити. Ось вони-то і представляють реальну загрозу.

"Вони накопичуються в організмі, мають канцерогенну природу (провокують онкологічні зміни), діють як мутагени та ембріотоксини", - розповідає один із керівників Держпродспоживслужби Полтавської області Олег Назарець.

Яка частина овочів містить найбільше нітратів

У різних овочах максимальна концентрація нітратів зосереджена в різних частинах рослин, каже фахівець. Зокрема, в капусті нітрати найбільше зосереджені в качані, а в поверхневій частині моркви їх на 80% менше, ніж в її стрижні. Більш за все нітратів зосереджено на поверхні огірків і редиски, а до центру їх концентрація падає.

Як зменшити концентрацію нітратів в овочах

  1. Овочі можна вимочити в гарячій воді і виварити. Після цих процедур кількість нітратів в них зменшується на чверть.
  2. Можна зрізати і не вживати в їжу найбільш нітратомісткі частини рослин. Зокрема, викинути качан від капусти (який багато хто любить погризти), зрізати потовщення на листках, видалити на капусті зовнішні листки, зрізати корінець морквини та обрізати огірок з двох сторін, а також зрізати з нього шкірку. Такі процедури повинні скоротити вміст нітратів в овочах приблизно на 30%.
  3. Овочі можна замаринувати. При цьому нітратів стане менше на 40%.
  4. Овочі також можна заквасити. Це також на третину скоротить в них кількість шкідливих речовин.
  5. Нарешті, овочі можна висушити. Фахівці кажуть, що це також зробить їх менш небезпечними.

Отже, не варто відмовляти собі в задоволенні похрумтіти ранніми огірочком і з'їсти салат із молодої капусти. Однак у такій їжі, як і в будь-який інший, потрібно дотримуватися помірності і не налягати на молоді овочі, замінивши ними весь свій раціон. Тоді і свіжу порцію вітамінів можна отримати, і при цьому не боятися, що ваш організм перетворився на "нітратні поклади".

Нагадаємо, медики також застерігають від надмірного вживання полуниці. Наприклад, людям із захворюваннями нирок взагалі радять від неї відмовитися. Втім, ціни на полуницю нині такі, що "нирочники" можуть не турбуватися про своє здоров'я.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ